MUDr.Dušan Beran

Ordinace alergologie , klinické imunologie a vnitřního lékařství.

Vyšetření:  popis nejčastěji prováděných vyšetření


 

Prick testy: Na kůži se nanesou kapky alergenů. Následně se do kůže v místě kapky bodne drobný kopíčkem (lancetou), což je minimálně bolestivé (nejedná se o injekci, ale pouze o drobné škrábnutí). Test se odečítá za 15 minut. Při odečítání se hodnotí velikost pupence a zarudnutí v okolí pupence.

Spirometrie: Vyšetření objemu a průtoku plícemi. Zcela jednoduché a neinvazivní vyšetření. Pacient s kolíčkem na nose (aby neunikal vzduch nosem) pouze dýchá do „trubice – spirometru“, vše ostatní již vypočítá připojený PC.

BDT (bronchodilatační test): Provedeme spirometrii (viz popis výše), potom se pacient nadýchne léku na uvolnění průdušek a poté se znovu provede spirometrie. PC provede porovnání obou spirometrií. Vyšetření trvá cca 30 minut.

BRKT (bronchokonstrikční test): Jedná se o zátěžový test, kterým se snažíme potvrdit nebo vyloučit astma bronchiale. Mezi opakovanými spirometriemi pacient dýchá dráždivou látku, která vede k částečnému zúžení průdušek. Test je prováděn pod lékařským dohledem a ukončuje se při poklesu průtoku o 20%, což není hodnota při které pacient pociťuje dušnost.

Toto vyšetření neprovádíme v naší ambulanci. Zajištuje nám ho plicní oddělení.

FENO (měření množství NO ve vydechovaném vzduchu): Jednoduché vyšetření, při kterém pacient plynule vydechuje do přístroje a ten následně proveden analýzu vzorku vydechovaného vzduch. Test slouží k posuzování alergického zánětu v dýchacích cestách.

EKG (elektrokardiograf): běžné ekg se zápisem jak na termopapír tak v PC. Po přiložen elektrod (přísavných balónků) na hrudník a končetiny se zapíše záznam křivky.

Pulsní oxymetrie: Stanovení tzv. saturace kyslíku v krvi v %

Krevní odběry: Provádí zdravotní sestra denně do 10 hodin. Před odběry se léky nevysazují.

Výsledky odběrů: Výsledky sdělujeme výhradně vyšetřovanému či jeho zákonnému zástupci. S ohledem na náročnost zpracování imunologických odběrů, počítejte minimálně s 2-3 týdenním intervalem od data odběru.